Otázky? (FAQ)

1) Jaká je agregace připojení k síti spolku?
Spočítat agregaci dle definice agregace podle ČTÚ je v síti jako je naše v podstatě nereálné. Pro každý přístupový bod to samozřejmě vychází trochu jinak. Na těch nejlepších místech je to 1:1 a na těch nejvíc pesimistických cca 1:15.
Rychlost a agregace dohromady udává jak nejpomaleji a jak nejrychleji vám to bude fungovat. Nejrychleji je u nás 1000/1000 Mbit. Nejpomaleji 5/5Mbit. Pokud se bude držet rychlost pod minimem a napíšete nám, budeme se tím zabývat jako problémem sítě.
2) Jaká je rychlost a za kolik?
Snažíme se vždy o co nejvyšší rychlost, kterou nám technika v dané části sítě umožní. Na kabelových rozvodech dosahujeme rychlosti až 1000/1000 Mbit a 5Ghz technologii až 80Mbit/80Mbit. Členské příspěvky jsou ve všech případech jednotné a to 350 Kč/měsíčně, nejedná se o platbu za připojení.
3) Kolik mě bude stát veřejná IP adresa? - potřebuji jich alespoň XXX ...
Za veřejnou adresu navíc se neplatí nic, pokud máte nějaký důvod, proč ji chcete, tak vám ji přidělíme. Ve specifických případech, které se nedají vyřešit jinak, můžeme přidělit adres i víc. Veřejných adres ale už moc nezbývá a další nebudou, není na ně tedy žádný automatický nárok.
4) Je možné připojit více počítačů? - Kolik se platí za další.
Počítáme, že na jednu domácnost by měl být jeden člen. Kolik počítačů nebo jiných zařízení si připojí je na něm. Za další počítače se tedy neplatí nic. Pokud váháte, co je domácnost, tak jako zatím nejlepší rozlišovací prvek jsme zvolili kuchyň - ta dobře ilustruje, že se jedná o samostatnou domácnost.
5) Je možné využít VoIP služby? - Za kolik, ...
V tuto chvíli jsou naše VOIP služby stále oficiálně v testovacím režimu. Máme funkční technické řešení, ale pro otevření všem členům v tuto chvíli nemáme administrativní řešení (účtování). V tuto chvíli není znám žádný termín (a zda vůbec) bude VOIP pro členy spuštěn. Je možné ho využívat pro telefonování zdarma v rámci CZFree.net sítí.
Samozřejmě je možné využívat služeb libovolného VOIP operátora.
6) Je možné provozovat hot-spot?
Pokud chcete mít doma nebo na zahradu svojí vlastní wifi síť tak to možné je, ale je nezbytné tuto síť zabezpečit (alespoň WPA2). Provozování otevřeného hot-spotu pro kohokoliv možné není.
7) Příjem naší domácnosti je velmi nízký (žiji ze starobního důchodu, živím 5 dětí, ... ) - částka 350 Kč je pro mě příliš vysoká. Nemáte nějaké "levnější členství"?
V případě, že je příjem domácnosti tak nízký, že částka 350 Kč/měsíčně je "velkou dírou" v rozpočtu, je možné požádat radu Sdružení o snížení členského příspěvku. Žádost stačí zaslat emailem na adresu Sdružení. V žádosti uveďte důvod, proč žádáte o snížení členského příspěvku.
Rada má možnost snížit výši vašeho členského příspěvku na 200 Kč/měs. Nemáme stanovený striktní model hodnocení žádostí. Věříme, že dospělý člověk je shopen sám zhodnotit, zda je v situaci, kdy by ho mělo Sdružení podpořit částkou 150 kč/měsíčně.
Sdružení nemá prostředky slevit všem svým členům - kdyby to bylo možné snížili bychom příspěvky plošně. Myslíme si, ale že k informacím by měli mít přístup i finančně nesoběstačné domácnosti.