Otázky? (FAQ)

Kdo se může stát členem spolku praha12.net

Členem spolku Praha12.net se může stát kdokoliv, kdo má možnost využívat výhody členství. Je jedno, zda jste soukromá osoba nebo firma.

Jaká je agregace připojení?

Spočítat agregaci dle definice agregace podle ČTÚ je v síti jako je naše v podstatě nereálné. Pro každý přístupový bod to samozřejmě vychází trochu jinak. Na těch nejlepších místech je to 1:1 a na těch nejvíc pesimistických cca 1:15. Rychlost a agregace dohromady udává jak nejpomaleji a jak nejrychleji Vám to bude fungovat.

Jaká je rychlost?

Snažíme se vždy o co nejvyšší rychlost, kterou nám technika v dané části sítě umožní. Na ethernetových rozvodech je rychlost 100/100 Mbit/s až 1/1 Gbit/s. Na 5 GHz technologii 30/30 Mbit/s až 50/50 Mbit/s. Na 2.4 GHz sektory z důvodu velkého zarušení již nové členy nepřipojujeme.

Kolik mě bude stát veřejná IP adresa?

Za veřejnou (pevnou) IPv4 adresu navíc se neplatí nic, pokud máte nějaký důvod proč ji chcete, tak vám ji přidělíme. Ve specifických případech, které se opravdu nedají vyřešit jinak, můžeme přidělit adres víc. Veřejných IPv4 adres ale už moc nezbývá a další nebudou, není na ně tedy žádný automatický nárok.

Je možné připojit více počítačů? - Kolik se platí za další.

Počítáme, že na jednu domácnost by měl být jeden člen. Kolik počítačů nebo jiných zařízení si připojí je na něm. Za další počítače se tedy neplatí nic. Pokud váháte co je domácnost, tak jako zatím nejlepší rozlišovací prvek jsme zvolili kuchyň - ta dobře ilustruje, že se jedná o samostatnou domácnost.

Je možné využít VoIP služby?

V tuto chvíli jsou naše VOIP služby stále v testovacím režimu. Momentálně není znám termín kdy bude VOIP pro členy spuštěn. Samozřejmě je možné využívat služeb libovolného VOIP operátora.

Je možné s připojením od Prahy12.Net provozovat hot-spot?

Pokud chcete mít doma nebo na zahradě svoji vlastní wifi síť tak to možné je, ale je nezbytné tuto síť zabezpečit (alespoň WPA2). Provozování otevřeného hot-spotu pro kohokoliv možné není. Poskytování nebo přeprodej třetím osobám není dle stanov spolku dovolen. V případě veřejných zařízení (pohostinství apod.) je možné se individuálně domluvit.

Snížení členského příspěvku

V případě, že je příjem domácnosti tak nízký, že částka 350,- Kč/měsíčně je "velkou dírou" v rozpočtu, je možné požádat radu spolku o snížení členského příspěvku. Žádost stačí zaslat emailem na adresu info(zavináč)praha12.net . V žádosti uveďte důvod proč žádáte o snížení členského příspěvku.
Rada má možnost snížit výši Vašeho členského příspěvku na 200,- Kč/měsíčně. Nemáme stanovený striktní model hodnocení žádostí. Věříme, že dospělý člověk je schopen sám zhodnotit, zda je v situaci, kdy by ho měl spolek každý měsíc podpořit částkou 150,- Kč.
Spolek nemá prostředky slevit všem svým členům. Kdyby to bylo možné, snížili bychom příspěvky plošně. Myslíme si ale, že k Internetu by měly mít přístup i finančně slabší domácnosti.

V nabídce TV programu chybí některé kanály

Spolek Praha12.net má pro svoje členy zajištěn “Rozšířený balíček programů” od poskytovatele sledovanitv.cz. To, jaké kanály jsou v tomto balíčku je záležitostí sledovanitv.cz, ne spolku Praha12.net.
Některé kanály běží pouze v aplikaci, kterou podporují některé smart televizory, ale nejsou v nabídce pro počítače a mobilní zařízení. Dle informace sledovanitv.cz je to z důvodu nepřijatelných podmínek, které si společnosti, provozující vysílání těchto kanálů, kladou.
Pokud máte zájem o bližší informace, směřujte prosím Váš dotaz přímo na sledovanitv.cz viz emailová adresa info(zavináč)sledovanitv.cz .

Nepřišla mi od Vás žádná faktura za služby

Nepřišla a ani nikdy nepřijde. Jsme spolek, nikoliv poskytovatel služeb dle zákona č. 127/2005 Sb. Členové spolku Praha12.net mají v rámci členství připojení k síti Internet zdarma. Platí jen členské příspěvky.

Mohu dostat potvrzení, že řádně platím členské příspěvky?

Potvrzení o platbách členských příspěvků si může každý člen vygenerovat na svém interním účtu intra.praha12.czf . Odkaz funguje z vnitřní sítě. Pokud si potřebujete vygenerovat toto potvrzeni z jiné sítě (např. z práce) je potřeba si v místě připojení vyplnit heslo pro přihlášení odjinud.

Bydlím v pronajatém bytě/domě, kde nemám trvalé bydliště - mohu se stát členem spolku?

Ano, můžete. Je pouze na dohodě mezi Vámi a majitelem bytu/domu, zda se stanete členy spolku Vy, nebo zda bude členství vedeno na majitele nemovitosti.

Určitou část roku jsem mimo Prahu, musím platit členský příspěvek i za měsíce, kdy členství nevyužívám?

Nemusíte. Členství je možné přerušit a po návratu zase obnovit. Nejkratší možná doba pro přerušení je 1 kalendářní měsíc, nejdelší doba není určena. Stačí nás o tom uvědomit zprávou na email info(zavinac)praha12.net .

Mám nový počítač, router a nejde se připojit k síti

Pokud jste si pořídili nový router nebo počítač a hlásí, že se nelze připojit k síti, je potřeba nám telefonicky, smskou nebo emailem nahlásit jeho MAC, jinak jej systém jako neznámé zařízení do sítě nepustí.

Zapomněl jsem heslo ke svému routeru/domácí wifi

Je nám líto, ale hesla k Vašim domácím zařízením nikde neevidujeme a ani nejsme schopni je zjistit. Pokud se Vám stane, že heslo zapomenete, je potřeba si zařízení znovu nastavit a zadat si nové heslo.