Nastavení služeb

Odesílání pošty

SMTP server pro síť Praha12.net je smtp.praha12.czf . Nevyžaduje žádné heslo. Pokud máte zapnutou autentizaci, vypněte ji.

Dále je možno používat SMTP server Seznamu a jakýkoli SMTP server se zabezpečením SSL (port 465) nebo TLS (port 587), včetně Gmailu. Nemáte-li účet na žádném takovém a potřebujete-li odesílat poštu odkudkoli (např. z notebooku), můžeme vám zřídit účet na našem mailserveru.

Jinak je odesílání mailů ze sítě (port 25) blokováno kvůli spamu, povolit odesílání kamkoli (např. provozujete-li uvnitř sítě vlastní SMTP server) je možné jen počítačům s veřejnou IP adresou.

IPv6

Nový protokol IPv6, který řeší nedostatek adresu u stávajícího protokolu IPv4, je v naší síti již dlouho plně podporován. Možná vám již IPv6 funguje, ukáže vám to například šedý box vlevo dole na této stránce. Pokud ne, závisí postup zprovoznění na způsobu, jak jste připojeni do Praha12.Net:

Bezdrátově v pásmu 2.4 GHz
Zastaralý hardware používaný pro připojení v pásmu 2.4 GHz bohužel IPv6 nepodporuje, chcete-li jej využívat, musíte přejít na 5 GHz, získáte i mnohonásobně rychlejší připojení.
Bezdrátově v pásmu 5 GHz
Náš upravený firmware v zařízeních od Ubiquiti IPv6 podporuje, nemáte-li zastaralý operační systém (např. Windows XP), mělo by vám IPv6 fungovat bez nutnosti cokoli nastavovat.
Kabelem bez routeru
Je nutné, aby váš počítač podporoval DHCPv6 pro přidělení IPv6 adres. To by neměl být problém, Windows 7 a vyšší, MAC OS X, i např. Ubuntu mají DHCPv6 automaticky zapnuté. Podpora zatím chybí v systému Android, zařízení s OS Android tedy bude mít dostupné IPv6 jen pokud jej připojíte přes router.
Kabelem přes router
Máte-li router, je nutné, aby kromě DHCPv6 podporoval i Prefix Delegation (přidělení adresního rozsahu pro LAN). Otestované máme routery TP-Link WDR3600, TP-Link Archer, ASUS RT-AC68U a ZyXEL NBG-418N. Pokud nemá router podporu IPv6 od výrobce, je možné ji někdy přidat instalací OpenWRT, ale to už není bez rizika.