IRC

ir...CO?

Na našich stránkách se opakovaně mluví o IRC. Posíláme tam lidi častěji než do *** a někdo by mohl dokonce považovat obě místa za totožné. Zkusíme to uvést na pravou míru.

Virtuální hospoda

Pokud si představíte hospodu jako místo, kde si spolu lidi můžou pokecat (pivo teď odmyslete) potom hospodou na internetu je takzvaný chat(z ang.: pokec, povídaní). V reálném světě existuje spoustu míst, kde si můžete pokecat(hospoda, kavárna, cukrárna, čekárna,....), a stejně tak na internetu jich najdete hodně. Jedním z těchto míst je i IRC.

Internet Relay Chat - Internetová síť hospod

Nebudu se snažit překládat cizí termity. Funguje to tak, že máte program (irc-klient), který se připojí někam do internetu (k irc-serveru). Irc-serverů je víc a ještě jsou porůznu pospojované do různých sítí (představte si hospody, které čepují jen plzeň nebo jen staropramen).

No a v hospodě přece nebudeme stát u dveří, ale půjdeme si sednout k nějakému stolu. Na internetu se stolům říká kanály (channels). Je zcela jasné, že všichni co vlezli do stejné hospody (irc-server) a ke stejnému stolu (kanál) si spolu můžou povídat. Na internetu je to navíc zařízené tak, že všechny hospody (irc-servery), které čepují stejné pivo (jsou v jedné irc-síti) mají společné stoly. Jinými slovy, když vlezete do hospody, které čepuje plzeň a sednete si ke stolu za dveře tak se ocitnete u stolu se všemi co sedí u stolu za dveřmi ve všech hospodách, kde se čepuje plzeň.

Pozn: Internetové prostředí neumožňuje, aby jedna hospoda točila víc značek piv (irc-server může patřit jen do jedné sítě).

Hurá do hospody

Jak už jsem zmínil bude potřeba nějaký program. Existuje jich spousty, já doporučím x-chat. Po nainstalování a spuštění stačí vyplnit přezdívku, pod kterou se v hospodě objevíte a vybrat jaké pivo a do jaké hospody. Nás najdete na IRCnetu (pivo), na hospodě nezáleží (české jsou třeba irc.i.cz nebo irc.felk.cvut.cz), no a poslední co potřebujete vědět je kanál #praha12.net (jména kanálů se uvozují # - je to znak, který se stolu nejvíc podobá).
Lze také použít webové rozhraní http://irc.praha12.net

Ovládání

V hlavní části programu se vám ukazuje, co kdo říká (píše). Pod tím je řádek, kam můžete psát vy. Cokoliv tam napíšete se po stisknutí entru pošle na kanál (objeví se to v hlavním okně a uvidí to i všichni ostatní na steném kanále). Na pravé straně je pak seznam lidí, kteří na kanále jsou.

Chování

Tak jako v hospodě i na irc je dobré dodržovat nějaké slušné chování. Třeba, že když tam vlezu tak pozdravím. A když jsem cizí tak řeknu co jsem zač a co mě sem přivádí.